گیله‌مرد

گیله‌مرد

Author: Bozorg Alavi

Format: Paperback

Pages: 204

ISBN: 9646736122

Language: Persian

Publisher: مؤسّسۀ انتشاراتِ نگاه

Release Date: January 16, 2021

Description du Livre

کتاب گیله مرد مجموعه‌ی داستانی نوشته‌ی بزرگ علوی 9 داستان دارد و با «نامه‌ها» آغاز می‌شود. داستان‌های بعدی، «گیله مرد»، «اجاره خونه»، «دزاشیب»، «یه ره‌نچکا»، «یک زن خوشبخت»، «رسوایی»، «خائن» و «پنج دقیقه پس از دوازده» نام دارند.

برجسته‌ترین و مشهورترین اثر این مجموعه داستان گیله مرد است. بخشی از داستان گیله مرد برای معرفی داستان نویسی مدرن در ایران در کتاب ادبیات سال دوم دبیرستان آمده است.

گیله مرد بزرگ علوی داستانی واقع‌گرایانه که در عین حال بسیار نمادین روایت شده است. سه شخصیت اصلی داستان بزرگ علوی هرکدام نماینده‌ی طبقه‌ای از جامعه‌ی آن زمان ایران است. گیله مرد نماینده‌ی مردم ستم دیده‌ایست که راه مبارزه را در پیش گرفته اند. «محمد ولی وکیل باشی» مامور اول، نماد دولت است و مامور دوم، «مرد بلوچ» نماد گروهی از مردم ستم دیده است که راه حل عبور از این ظلم را در ظلم به دیگران می‌بیند.

گیله مرد برشی کوتاه از داستان زندگی مردی روستایی است. دهقانی شورشی که علیه ظلم و ستم قیام کرده است. همسر گیله مرد را ماموران دولت کشته اند. داستان جایی میان جنگل‌های گیلان روایت می‌شود، جایی که دو مامور دولت گیله مرد را به پاسگاهی در فومن می‌برند.

مامور اول، «محمدولی» مرد بدطینتی است و دائم گوشه و کنایه می‌زند و گیله مرد را آزار می‌دهد. اما مردم دوم در سکوت راه می‌‌رود. سکوتی که گیله مرد را کلافه کرده است.

بخشی از داستان در ذهن گیله مرد می‌گذرد. او در فکر انتقام صغرا همسرش است و فکر بچه‌اش؛ بچه‌ی شش ماهه‌ای که داخل کومه جامانده و حالا گیله مرد نمی‌دانست چه بر سرش خواهد آمد. او تلاش می‌کند راهی برای فرار پیدا کند.

به موازات گیله مرد، مرد بلوچ ساکت هم در اندیشه زندگی خودش است. او را به زور به گیلان فرستاده‌اند و از همسر و فرزندانش دور مانده است. هوا و غذا در گیلان به او نمی‌سازد و از شرایطش ناراضی است و دنبال راهی برای گریز از این شرایط است.

این گروه سه نفره شب را در قهوه‌خانه‌ای بین راهی می‌گذرانند. در این مکان گفت‌وگویی بین «مرد بلوچ» و «گیله مرد» اتفاق می‌افتد که مسیر داستان را مشخص می‌کند...

Commentaires
Blanchefle Morneau
Enfin, je reçois cet ebook, merci pour tous ces miracles de Noël que je peux obtenir maintenant!
Andrée Bédard
Je vous recommanderai à mes collègues. Leur miracle de Noël est les livres les plus précieux que nous ayons jamais achetés. Je serais perdu sans ça. Je suis complète ment époustouflé.
Gradasso Martel
Leur Miracle de Noel était le meilleur livre que j’ai jamais acheter. Leur Miracle de Noel a fait exactement ce que tu as dit qu’il faisait.
Alphonse Ratté
Je tiens à vous remercier personnellement pour vos livres exceptionnels. C’est vraiment merveilleux.
Émilie Aucoin
Mes amis sont tellement fous qu’ils ne savent pas comment j’ai tous les ebook de haute qualité qu’ils n’ont pas!
Livres Similaires
داش‌ آکل

داش‌ آکل

By Sadegh Hedayat
مدیر مدرسه

مدیر مدرسه

By Jalal Al-e Ahmad
کباب غاز

کباب غاز

By Mohammad Ali Jamalzadeh